Javnost na potezu – Javna rasprava o Nacrtu zakona o zaštiti vazduha
17. 01. 2025.
Ministarstvo zaštite životne sredine pokrenulo je u sredu 15. januara postupak javne rasprave o Nacrtu zakona o zaštiti vazduha. Javna rasprava će trajati do ponedeljka 3. februara, a programom je predviđeno održavanje javne prezentacije u utorak 21. januara, od 13 do 16 časova, u prostorijama UN House u Beogradu.
Zašto nam je potreban Zakon o zaštiti vazduha?
Istraživanje javnog mnjenja koje su sproveli CESID i UNDP u januaru 2023. godine pokazuje da aerozagađenje najviše brine građane budući da svaki treći ispitanik izdvaja zagađenje vazduha kao prioritetni problem iz oblasti zaštite životne sredine.
Samo tokom 2023. godine vazduh je bio prekomerno zagađen u 13 gradova. Na tom spisku nalaze se: Subotica, Sombor, Kruševac, Pirot, Novi Pazar, Valjevo, Šabac, Kragujevac, Loznica, Čačak, Paraćin, Zaječar i Kraljevo. Da se situacija godinama ne menja pokazuje i primer Valjeva u kojem je već tokom prve dve nedelje 2025. zabeleženo čak 11 dana sa prekoračenjem granične vrednosti suspendovanih PM10 čestica, dok je broj dozvoljenih dana sa prekoračenjem ovih materija 35 za celu kalendarsku godinu.
Glavni uzrok prekomerno zagađenog vazduha je prekoračenje graničnih vrednosti suspendovanih PM10 i/ili PM2,5 čestica. Ove materije su ujedno i najdominantniji izvori zagađenja vazduha u Srbiji uz koncentracije sumpornih i azotnih oksida, ugljen monoksida, arsena, olova i drugih metala. Dnevne granične vrednosti PM10 čestica su prekoračene na čak 60% mernih stanica širom Srbije prema poslednjem izveštaju Agencije za životnu sredinu.
Sve češći primeri požara na divljim, nesanitarnim deponijama dodatno utiču na kvalitet vazduha i zdravlje građana koji su izloženi kontaminiranom vazduhu usled visokih koncentracija isparljivih organskih jedinjenja.
Koliko je stanje kvaliteta vazduha u Srbiji alarmantno pokazuju i rezultati građanskog monitoringa kvaliteta vazduha. U tačno 47 od 79 opština u Srbiji zabeleženo je prekomerno zagađenje vazduha izazvano prisustvom PM10 čestica. Podaci su dostupni za 79 opština i to za period od početka 2024. godine do sredine novembra, što pruža srednju sliku o stanju kvaliteta vazduha u opštinama koje nemaju automatske merne stanice.
Nejasnoće u procesu
Podsećanja radi, Ministarstvo je tokom novembra 2024. godine sprovelo rani javni uvid i predstavljanje jednog dela Nacrta zakona. Ovakva praksa je potpuno nejasna budući da Zakon o planskom sistemu ne prepoznaje koncept ranog javnog uvida, a naročito je neobično sprovođenje ranog javnog uvida samo za deo zakona. Rani javni uvid se primenjuje isključivo prilikom izrade dokumenata prostornog i urbanističkog planiranja, što Zakon o zaštiti vazduha svakako nije.
Javnost na potezu
Tim Beogradske otvorene škole će u saradnji sa partnerima pripremiti i javnosti predstaviti glavne komentare i preporuke za unapređenje Nacrta zakona o zaštiti vazduha. Komentari će biti dostupni na stranici javniuvid.bos.rs i građani ih mogu preuzeti i u svoje ime poslati Ministarstvu tokom trajanja javne rasprave.
Svoje komentare možete uputiti Ministarstvu zaštite životne sredine tako što ćete preuzeti OBRAZAC za komentare i sugestije, zatim popuniti i poslati na imejl adrese ana.jelicic@eko.gov.rs i jovana.tomanic@eko.gov.rs ili poštom na adresu: Ministarstvo zaštite životne sredine – Sektor za zaštitu prirode, vazduha i ozonskog omotača, Omladinskih brigada 1, 11070 Novi Beograd, sa naznakom: „Javna rasprava – Nacrt zakona o zaštiti vazduha”.
Prezentaciji i konsultaciji o Nacrtu zakona možete prisustvovati uživo ili onlajn putem zoom linka: https://undp.zoom.us/meeting/register/3hfRi2LfRt-qDnmpBCWChQ.
Sve informacije o učešću u javnoj raspravi o Nacrtu zakona o zaštiti vazduha možete pronaći na sajtu Ministarstva ekologija.gov.rs.
Pozivamo vas da naše aktivnosti pratite i preko Viber kanala na kome ćemo direktno deliti informacije o mogućnostima za učešče u ovom, ali i drugim procesima u vezi sa životnom sredinom.
Budite #JavnostNaPotezu.