Organizacija Porečje iz Vučja počinje novi ciklus zagovaranja za rešavanje problema ambalažnog otpada od pesticida
23. 09. 2024.
Projektom će biti obuhvaćeni poljoprivredni proizvodjači u 10 lokalnih zajednica na teritoriji grada Leskovca, a u saradnji sa njima i drugim ekološkim organizacijama na lokalu biće sprovodjene aktivnosti i akcije u cilju postizanja predviđenih rezultata.
Projekat traje od septembra 2024. od aprila 2025. godine. Organizacija Porečje iz Vučja pokrenula je realizaciju projekta ,,Kampanja ponovo kreće – ambalaža od pesticida nije smeće“. Projekat ima za cilj pronalaženje najprihvatljivijeg modela za odvajanje ambalažnog otpada od pesticida od ostalog komunalnog otpada u granicama zakonskih propisa.
,,Kao što i sam naziv projekta kaže, kampanja ponovo kreće, odnosno nastavljamo zagovarački proces koji smo započeli prošle godine. Za razliku od prošle godine, kada smo bili fokusirani samo na porečjanski kraj, planiramo da projektnim aktivnostima obuhvatimo širu teritoriju grada Leskovca. Organizovaćemo 10 fokus grupa u većim mesnim zajednicama, a planirane su i 4 ekološke akcije čišćenja ugroženih lokacija u saradnji sa gradjanima. Sa druge strane bićemo fokusirani na donosioce odluka i vlasnike poljoprivrednih apoteka, kao subjekte koji će igrati ključnu ulogu u donošenju odluke o modelu za odvajanje ambalaže od pesticida. U svakom momentu građani će preko medija i društvenih mreža biti informisani o aktivnostima i rezultatima na projektu i naravno, radiće se na njihovom što većem uključivanju u same aktivnosti, jer nam je njihova podrška od ključnog značaja”, kaže Milica Jović, projektni menadžer organizacije Porečje.
,,Problem sa pesticidima uopšte je jako kompleksan, a mi ćemo se kao organizacija koja se dugi niz godina bavi upravljanjem otpadom truditi da damo svoj doprinos njegovom rešavanju u delu koji se odnosi na ambalažni otpad”, dodaju iz organizacije Porečje.
Projekat se realizuje u okviru programa podrške ,,Menjaj na zeleno!” , namenjenom organizacijama civilnog društva i medijima za učešće u procesima donošenja odluka i praćenju primene javnih politika iz oblasti zaštite životne sredine i klimatskih promena, koji je deo petogodišnjeg projekta "Zajedno za životnu sredinu", koji podržava Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID), a sprovodi Beogradska otvorena škola (BOŠ).