Vesti - Upravljači zaštićenih područija

Poziv upravljačima zaštićenih područja: Prijavite se na drugi ciklus programa podrške "Zajedno za zaštićena područja"

28. 10. 2024.

 

Sistemu upravljanja zaštićenim područjima u Srbiji potrebna je veća transparentnost ali i unapređenje praksi koje utiču na lokalne zajednice i uključivanje građana u upravljanje područjima. O ovome svedoče i istraživanja sprovedena u okviru projekta "Zajedno za životnu sredinu". Većina ispitanih građana nema nikakav lični problem sa prihvatanjem i poštovanjem ograničenja aktivnosti koja proizilaze iz zaštite područja, ali im smeta što ista ne važe za sve. Iz analiza koje su rađene sa upravljačima istaknuto je da postoji potreba da se podižu kapaciteti upravljača za informisanje javnosti, za podizanje svesti kao i za saradnju sa lokalnom zajednicom.

Program podrške „Zajedno za zaštićena područja“ je pokrenut jer postoji i prostor za unapređenje transparentnosti, komunikacije i saradnje, ali i potencijal, koji nije u potpunosti iskorišćen. 


Pročitaj više

Završen prvi ciklus programa podrške “Zajedno za zaštićena područja”

20. 09. 2024.

 

Program „Zajedno za zaštićena područja“, koji sprovode Mladi istraživači Srbije, pruža podršku upravljačima zaštićenih područja sa ciljem unapređenja transparentnosti, komunikacije i saradnje s lokalnim zajednicama. U prvom ciklusu programa, koji je završen krajem avgusta 2024,godine podržana su dva upravljača zaštićenih područja: Turistička organizacija Sjenica za Specijalni rezervat prirode „Peštersko polje“ i Javno preduzeće „Nacionalni park Tara“.

Pročitaj više

Obuka za upravljače zaštićenih područja: Pisanje projekata kao ključ za održivo finansiranje zaštite prirode u Srbiji

02. 09. 2024.

 

U okviru projekta "Zajedno za životnu sredinu", Međunarodna unija za zaštitu prirode (IUCN) održala je 29. i 30. avgusta 2024. godine dvodnevnu obuku za upravljače zaštićenih područja o osnovama pisanja projekata. Cilj treninga bio je da se upravljači u Srbiji upoznaju sa elementima potrebnim za pisanje uspešnih projektnih predloga, čime bi poboljšali svoje šanse za obezbeđivanje dodatnih sredstava neophodnih za efikasno upravljanje zaštićenim područjima i očuvanje biodiverziteta. 

Pročitaj više

Poseta Specijalnom rezervatu prirode Uvac - Podrška odgovornom poslovanju i zaštita ugroženih vrsta

27. 08. 2024.

 

U okviru projekta „Zajedno za životnu sredinu“, koji podržava Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID), a sprovodi Beogradska otvorena škola (BOŠ) , Američka privredna komora u Srbiji (AmCham Srbija) je organizovala dvodnevnu studijsku posetu Specijalnom rezervatu prirode „Uvac“ za članove svojih kompanija. Cilj ove posete bio je upoznavanje poslovne zajednice sa radom upravljača zaštićenih područja, kao i istraživanje mogućnosti saradnje naunapređenju zaštite životne sredine. 


Pročitaj više

Kako saradnja kompanija sa zaštićenim područjima može postati deo održivog finansiranja prirode u Srbiji?

23. 08. 2024.

 

U Srbiji se od početka 2024. godine nalazi ukupno 473 područja koja uživaju poseban režim zaštite, sa ukupnom površinom od preko 765.000 hektara, što čini oko 8,65% površine naše zemlje. Ova područja čine rezervati prirode, nacionalni parkovi, spomenici prirode, zaštićena staništa, predeli izuzetnih odlika i parkovi prirode, koji su dom za nešto manje od tri hiljade zaštićenih i strogo zaštićenih biljnih i životinjskih vrsta. Iako su, po definiciji, pod zaštitom države, zaštićena područja iziskuju značajnija ulaganja države, a potrebno je otvoriti i dodatne mogućnosti za podršku i privatnog sektora i građana. Kako privatni sektor može da se više uključi u očuvanju naše prirodne baštine i koji modaliteti saradnje mogu dati rezultate, predstavljaju neka od pitanja kojima se Američka privredna komora u Srbiji bavi u okviru projekta „Zajedno za životnu sredinu“ koji finansira Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID), a sprovodi Beogradska otvorena škola. 

 

Pročitaj više