Poseta Specijalnom rezervatu prirode Uvac - Podrška odgovornom poslovanju i zaštita ugroženih vrsta
27. 08. 2024.
U okviru projekta „Zajedno za životnu sredinu“, koji podržava Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID), a sprovodi Beogradska otvorena škola (BOŠ) , Američka privredna komora u Srbiji (AmCham Srbija) je organizovala dvodnevnu studijsku posetu Specijalnom rezervatu prirode „Uvac“ za članove svojih kompanija. Cilj ove posete bio je upoznavanje poslovne zajednice sa radom upravljača zaštićenih područja, kao i istraživanje mogućnosti saradnje naunapređenju zaštite životne sredine.
Ovo je druga po redu studijska poseta zaštićenim područjima u Srbiji ove godine, tokom koje su predstavnici kompanija imali priliku da se detaljno upoznaju sa funkcionisanjem Specijalnog rezervata prirode “Uvac”.
Ovaj rezervat je dom najveće populacije beloglavog supa u Srbiji, poslednje vrste lešinara koja je opstala na našim prostorima. Gosti su imali priliku da saznaju koliko su ove ptice značajne za očuvanje prirodne sredine, s obzirom na to da beloglavi supovi igraju ključnu ulogu kao “prirodni čistači” ekosistema. Oni se hrane ostacima uginulih životinja i klaničnim otpadom, čime godišnje uklone oko 450 tona organskih otpadnih materija u Srbiji. Time doprinose sprečavanju širenja zaraznih bolesti, smanjenju zagađenja vazduha štetnim gasovima i smanjenju troškova uklanjanja otpada.
Iako su beloglavi supovi nekada bili pred izumiranjem u Srbiji, zahvaljujući aktivnim merama zaštite, danas njihova populacija broji oko 500 jedinki. Međutim, kako bi se ovaj pozitivan trend nastavio, neophodno je dodatno ulaganje u kapacitete zaštićenih područja, kao i sprovođenje mera za zbrinjavanje, lečenje i praćenje ponašanja i kretanja ovih ptica.
Ova poseta je bila od velikog značaja za podizanje svesti među članovima poslovne zajednice o važnosti zaštite životne sredine i potencijalima saradnje na očuvanju prirodnih resursa u Srbiji.
Projekat „Zajedno za životnu sredinu“ podržava Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID), a sprovodi Beogradska otvorena škola (BOŠ) u saradnji sa Mladim istraživačima Srbije (MIS), Međunarodnom unijom za zaštitu prirode (IUCN), udruženjem ENECA, međunarodnom organizacijom The Nature Conservancy (TNC) i Američkom privrednom komorom u Srbiji (AmCham).
Autor fotografija: Vojin Ivkov