Pitanja i odgovori za program „Heroji u zelenoj boji” – drugi ciklus podrške
13. 01. 2025.
Ovde možete pronaći odgovore na najčešće postavljena pitanja u vezi sa trenutno otvorenim konkursom
„Heroji u zelenoj boji”
Kako bi se obezbedio jednak tretman podnosilaca prijava, Mladi istraživači Srbije ne mogu se unapred izjašnjavati o ciljevima, očekivanim rezultatima i aktivnostima projektnih predloga.
PITANJA POSTAVLJENA TOKOM INFOSESIJE (18. decembar 2024.)
Pitanje: Da li osoba koja predstavlja grupu mora da bude iz mesta/sela za koje aplicira, tj. da li potpisniku grupe može adresa iz lične karte da bude na drugoj adresi ili gradu?
Odgovor: Osoba koja predstavlja neformalnu grupu ne mora da bude iz mesta u kom će se sprovoditi aktivnosti projekta.
Pitanje: Da li je moguća prijava formalne grupe odnosno udruženja koje već postoji i ima svoj PIB?
Odgovor: Ne, ovaj konkurs je namenjen neformalnim grupama.
U okviru projekta „Zajedno za životnu sredinu“ postoji program podrške organizacijama civilnog društva „Menjaj na zeleno“. O tom programu i prethodnom ciklusu podrške može se informisati OVDE.
Pitanje: Koliko se prijava očekuje u drugom ciklusu podrške neformalnim grupama „Heroji u zelenoj boji“?
Odgovor: U Smernicama za podnosioce prijava je navedeno: „U 2025. godini biće podržano najmanje 10 neformalnih grupa u maksimalnom iznosu do 2.300 američkih dolara (USD) po projektu”, što je isti broj kao i u prvom ciklusu, kada se na konkurs javilo 60 neformalnih grupa.
Pitanje: Da li je dozvoljeno da rezultati prethodnog istraživanja budu polazna osnova za Predlog projekta?
Odgovor: Dozvoljeno je. U Obrascu projektne prijave, u delu koji se odnosi na opis problema, postoji prostor da se predstave analiza potreba, raspoloživi podaci i sl.
Pitanje: Imate li neki plan oko raspodele sredstava po celoj Srbiji?
Odgovor: U Smernicama za podnosioce prijava je, pored ostalog, navedeno: „U programu može da učestvuje neformalna grupa građana: čiji se projekat realizuje na teritoriji Republike Srbije”. Ne postoje ograničenja u smislu geografske raspodele grantova.
PITANJA POSTAVLJENA putem imejla zeleniheroji@mis.org.rs
Pitanje: Da li je moguće prijaviti neformalnu grupu i projekat koji se već sprovodi nekoliko godina unazad (a koji odgovara principima koje Poziv nalaže), ali za čiji su nastavak održavanja neophodna finansijska sredstva?
Odgovor: U Smernicama za podnosioce prijava je navedeno: „U programu može da učestvuje neformalna grupa građana:
1) sastavljena od najmanje 5 osoba, koje su državljani i borave na teritoriji Republike Srbije. Među članovima neformalne grupe jedna osoba se izdvaja kao koordinator tj. predstavnik grupe (mora biti punoletna);
2) koja je direktno odgovorna za pripremu i realizaciju projekta, odnosno ne deluje u svojstvu posrednika;
3) čiji se projekat realizuje na teritoriji Republike Srbije;
4) čiji projekat traje do 4,5 meseca (u periodu od potpisivanja ugovora pa najkasnije do 31. jula 2025. godine kada se očekuje završetak implementacije).
Ukoliko su planirani ciljevi i postignuća ostvarivi i izvodljivi u ovim projektnim okvirima, podrška nastavku projekta neformalne grupe je moguća.
Pitanje: Kod pisanja narativnog budžeta da li je potrebno pisati za svaku stavku broj komada i cenu po komadu?
Odgovor: Kako je navedeno u Obrascu budžeta: „Narativni prikaz budžeta predstavlja jasan i precizan prikaz planiranih troškova projekta. Prilikom navođenja svake pojedinačne stavke, neophodno je da obrazložite zašto vam je ta stavka potrebna za realizaciju i kako ste izračunali iznos“.
Narativni budžet služi da detaljnije pojasni budžetsku stavku koja će se nabavljati od jednog ili više dobavljača, posebno kada je ona uopšteno predstavljena kao „potrošni materijal“. Tada je potrebno navesti pojedinačne stavke u narativnom opisu u smislu vrste potrošnog materijala i potrebnih količina (cene za svaki materijal se tada ne navode kao jedinična cena po komadu, već kao okvirna suma za tu vrstu materijala). To je važno kako bi mogla da se prati potrošnja po budžetskoj stavci, ali i da se utvrdi veza između potrebnih resursa za konkretne aktivnosti i trošenja u budžetu.
Iskazani troškovi treba da se zasnivaju na stvarnim cenama i standardnim tarifama, što znači da u toku izrade predloga projekta, odnosno, u fazi sastavljanja budžeta projekta treba prikupiti odgovarajuće informacije.
Pitanje: Kako se prikazuju troškovi za aktivnosti kao što su reklama na sajtu ili vođenje Instagram profila?
Odgovor: U ovim situacijama važno je razgraničiti da li se plaća honorar pojedincu (vrsta angažmana pojedinca odrediće prirodu Ugovora i pripadajuće poreze koji se plaćaju – Ugovor o delu ili Autorski ugovor) ili usluga pravnom licu (koja može biti i preduzetnička agencija). Svaki honorar se navodi u svom BRUTO iznosu (sa svim pripadajućim porezima i doprinosim, koji se razlikuju u zavisnosti od vrste ugovora). Svaka usluga pravnom licu u budžetu se navodi bez iznosa PDV-a (ukoliko je pravno lice u sistemu PDV-a).
Detaljnije informacije date su u Vodiču za sprovođenje projekta.
Svakako, u planiranju budžeta dobro je razmisliti šta se može uraditi iz sopstvenih resursa (znanja i veština članova grupe), a za šta je neophodno da se plaćaju usluge drugih lica.
Pitanje: Da li se troškovi predloga projekta izražavaju u dolarima?
Odgovor: Da, troškovi se prikazuju u američkim dolarima (USD). U Excel dokumentu (tabla za budžet) je navedena valuta. U tabeli za narativni opis dati primeri pokazuju da se planirana sredstva prebace u USD prema važećem kursu u trenutku sastavljanja budžeta.
Pitanje: Da li je moguće prijaviti jednu osobu kao predstavnika/koordinatora grupe, a drugu osobu kao koordinatora projekta?
Odgovor: Poželjno je ali nije i obavezno da svi članovi grupe imaju jasne i definisane uloge i zaduženja. Koordinator/ka neformalne grupe potpisuje Ugovor sa Mladim istraživačima Srbije (zato je zahtev da to bude punoletna osoba), a ta uloga detaljnije je opisana u Vodiču za sprovođenje projekta.
DO KADA JE OTVOREN POZIV?
Rok za prijavu projekata je do 20. 01. 2025. godine u 17:00h (CET). Projektni predlozi dostavljeni nakon postavljenog roka neće biti razmatrani.
Program se realizuje u okviru petogodišnjeg projekta „Zajedno za životnu sredinu“ koji sprovode Beogradska otvorena škola (BOŠ) i Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID) u saradnji sa Mladim istraživačima Srbije, Međunarodnom unijom za zaštitu prirode (IUCN), udruženjem ENECA, međunarodnom organizacijom The Nature Conservancy (TNC) i Američkom privrednom komorom u Srbiji (AmCham).